Eskaro Eesti kuulub
rahvusvahelisse ettevõtete gruppi
Eskaro Group AB

Õige värv Martini majale

Õige värv Martini majale

Paljud puidule ohtlikud tegurid avastame alles siis, kui need on jõudnud juba suurt kahju teha (putukad, mädanik, hallitus, vetikad). Üksainuski neist tegureist võib käivitada hävitusprotsessi, mis avab tee muudelegi negatiivsetele mõjudele. Puidu "tervist" saab ja on vaja tugevdada ning seda tuleb teha aegsasti, et ennetada kahjustusi. Universaalset vahendit kõigi puitu ähvardavate ohtude vastu kahjuks pole. Seetõttu tuleb parima tulemuse saavutamiseks teha mitmeid töid ja õiges järjekorras.
Tihti kujutame puitmaja endale ette kui talumaja või 50-ndail aastail ehitatud vana elamut. Aga ka paljud uued eramud on ehitatud puidust. Millest juhinduvad noored oma puitmajale värvi valides, uurisime Martinilt (27 a):

Martin, milline oli teie põhinõue fassaadivärvile?
Eelkõige peab see aastaid püsima. Maja ei ole kasvuhoone tomatite jaoks! Seda ehitad terveks eluks, et ka lapselapsed seal üles kasvaksid.

Kuidas te värvi valisite? Kauplustes on väga mitmekesine valik.
Mina pean tähtsaks traditsioone. Mu vanaisa eelistas alati kohalikku toodangut ja kasutas majavärvi Veranda. See püsib siiani peal ? seega tugev argument! Fassaaditööd pole odavad, seepärast usaldan järeleproovitud tooteid.

Kas usaldate täielikult vanaisa kogemust?
Usalda, aga kontrolli! Pidasin nõu ehitusmeistriga, kes mu maja ehitab. Ta kinnitas, et Veranda on värviturul olnud juba üle 15 aasta ja tagasiside on ainult positiivne. Ühtlasi soovitas ta mul uus voodrilaud kindlasti enne värvimist üle kruntida.

Millist puidukrunti kasutasite? Minu arust tasub osta krundid ja värvid ühest firmast. Siis tead, et need on ühtses ssteemis välja töötatud ja sobivad üksteisega ideaalselt. Verandat tootev firma Eskaro pakub kõike vajalikku puidu kaitseks.

Läheb vist päris kalliks, kui kasutada kõiki neid krunte ja värve, mida tootja soovitab?
On ammu teada, et ihne maksab topelt. Vahel isegi kolmekordseltj. Lihtsam ja odavam on teha kohe alguses kõik õigesti kui hakata paari aasta pärast vigu parandama.

Kuidas teie tegite?
Kõigepealt ostsin värvid ja korralikud pintslid. Töövahendid peavad olema kvaliteetsed ? seda olen omal käel õppinud. Esmalt kruntisin voodrilauad puidukaitsekrundiga Biostop (müüja soovitas ka uut vesialuselist krunti Biostop Aqua). Järgmiseks kandsin peale kruntvärvi Veranda Primer, mille lasin toonida sama karva pealisvärviga Veranda. Viimase kihina kasutasin sedasama õli-akrülaatvärvi Veranda, millest me juttu alustasime. See on vesialuseline värv, mis laseb puidul hingata ja tänu õlisisaldusele on elastne, nii et värvikiht liigub koos puiduga.
Keeruline oli valida õiget värvitooni?
 
Tuli vaadata värvi sobivust katuse ja sokliga ja ühtlasi ka abikaasa lemmikvärve arvesse võtta. Lõpptulemusega jäin väga rahule ja kunagi soovitan sama värvi ka oma lastele.