Eskaro Eesti kuulub
rahvusvahelisse ettevõtete gruppi
Eskaro Group AB

Ära suhtu sekunditesse üleolevalt

Ära suhtu sekunditesse üleolevalt

Tasandiku sebra (Equus quagga) –
iseloomuliku värvkattega aafrika loom
Seletav sõnaraamat

Sekundid surevad parves kuuekümne kaupa,
moodustades minuti.
Frederic Beigbeder


Mis on ühist sebral ja stopperil? Imelik ja mõtetu küsimus, onju? Kuid ärgem kiirustagem järeldustega. Sest vahest võib sebra lihtsalt ilmuda meile seintele ja ka lakke just nende samade sekundite-minutite puudumise pärast. Ja! Ja! Just nii! Ning selleks polegi vaja midagi üleloomulikku. Piisab värvimisest kerge tuuletõmbusega või kõrgel temperatuuril ning mõne aja pärast ongi tulemus näha – kõik rullijäljed on näha ning seinad ja lagi on triibulised nagu aafrika sebra. Millega siin on siis tegu – kas halva värvi või kogenematu maalriga? Aga ei ühe ega teisega. Põhjus peitub vesidispersioonvärvi omadustes. Nagu nimetusest näha, on nende vedeldajaks vesi. Peale selle on seal veel suur kogus mineraalseid täiteaineid (marmori pulber, talk) ja pigmente.
Seetõttu, peale värvi pinnale kandmist, kaob vesi kiiresti. Osa imbub seina sisse, osa aurustub õhku. Ja mida kuivem on õhk ja kõrgem temperatuur, seda kiiremini see toimub. Kõige selle tulemusena kuivab värv väga kiiresti ja suurte pindade värvimisel igal üleminekul tuleb ühendada momentaalselt kuivavaid lõike. Seepärast saame ühenduskohtades ühe kihi asemel kaks või isegi kolm-neli kihti, mis loomulikult triipudena näha jääb.
Kui aga lisada lihtsalt värvi hulka vett? Ei, lihtsate lahenduste pooldajatel tuleb pettuda! Sellega ei kaasne midagi head – halvenevad tunduvalt vaid värvi kattevõime ja viskoossus, aga kuivamisaeg oluliselt ei pikene ning kvaliteet kannatab tõsiselt. 

Kuid ka kõige raskematest olukordadest leidub väljapääs. Sel puhul aitab meid Eskaro toode Time +. See on lisand sisevärvidele, mis pikendab värvi kuivamisaega.
Time + pole vaja palju värvile lisada. Ainult 3% ,1 pudel 10L värvi kohta, teeb oma töö ja värv kuivab poolteist korda kauem, mis lubab maalril säilitada "märga" serva ja ühenduskohad ei jää näha. Time + teeb värvi pehmemaks ja mugavamaks peale kanda. Ja mis väga oluline iga professionaalse maalri jaoks, Time + ei muuda viskoossust ega kattevõimet. Disaineri vilunud silm märkab rahuloluga, et värv, millesse on lisatud Time + , on sama värvitooniga ja läikega, kui enne lisamist. Pole vähem oluline ka lisandi loodussõbralikkus – sellel pole lõhna ja ei muuda seetõttu remonditegemist ebameeldivaks.
Kas see aga tähendab, et Time + peaks kindlasti lisama kõikide värvide hulka? Loomulikult mitte, kuid on juhuseid kui lisand oleks maalrile kõrge kvaliteedi garantii ja kindlustuspoliis:

- suurte pindade värvimine
- värvimine erilise valgustusega ruumides
- halbades tingimustes värvimine (tuuletõmbus, kõrge temperatuur, madal õhuniiskus)
Mitte iga päev ei pakuta teile võimalust osta aega... Olgu siis Time + teie isiklik ajamasin värvide maailmas!

Vitali Khaletsky
Dotsent
Uurimiskeskus
Eskaro Group AB Sweden